TaxMachine PITy 2023/2024

Profesjonalny program do rozliczania rocznych deklaracji PIT za 2023 rok.
Rozliczysz i wyślesz do systemu e-Deklaracje wszystkie rodzaje PIT (PIT-37, PIT-36, PIT-28, PIT-36L, PIT-38, PIT-39), a także PITy pracownicze/płacowe (PIT-11, PIT-4R, PIT-8AR, PIT-8C i inne). Odliczysz wszystkie ulgi podatkowe, w tym ulgę ulgę na dzieci, ulgę na internet, ulgę rehabilitacyjną.
Zawsze bezpłatnie i bez ograniczeń, także w zastosowaniach komercyjnych, w biurach rachunkowych, kancelariach podatkowych. Możliwość pracy wielostanowiskowej i zdalnej.

Więcej na temat programu Pobieram program PITy 2023/2024

Rozliczamy PIT-28 za 2023 rok

Kto sporządza Pit-28? Jak przekazać PIT-28 przez internet? Czy program PITy 2023/2024 jest bezpłatny i czy zezwala się go używać w zastosowaniach profesjonalnych? Które oprogramowanie wykorzystać przy rozliczaniu przychodów za 2023 rok na druku PIT 28? Jakiego rodzaju przychody można rozliczać na PIT 28? Jak błyskawicznie i bez kłopotów rozliczyć PIT-28? 

Te i pozostałe problemy poruszane są w tym artykule, zachęcamy Państwa do zaznajomienia się z tym tekstem, dzięki temu rozstrzygnie się przynajmniej część kwestii powiązanych z rozliczaniem formularza Pit 28 i w ogólności z wypełnianiem deklaracji PIT za 2023 rok.

Kto musi złożyć PIT-28?

Zeznanie podatkowe PIT-28 obliczają (także online poprzez e-Deklaracje) podatnicy rozliczający zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych, tak więc:

 • osoby prowadzące osobiście podmiot gospodarczy
 • podatnicy prowadzący podmiot gospodarczy w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych
 • podatnicy pozyskujący zarobki z tytułu poddzierżawy, dzierżawy, podnajmu, umowy najmu lub pozostałych umów o pokrewnym charakterze, o ile umowy owe nie są spełniane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej

Do grupy podatników rozliczających Pit-28 kwalifikujemy osoby osiągające przychody z tytułu umów dzierżawy, poddzierżawy, podnajmu, najmu lub pozostałych umów o podobnym charakterze, o ile umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i obywateli prowadzących własny biznes. Prowadzący własną jednostkę gospodarczą do PIT-28 dołączają aneks PIT 28A w przypadku działalności jednoosobowej lub PIT 28B w przypadku spółki jawnej lub cywilnej.

Jak obliczyć PIT-28?

Jeżeli wybraliśmy PIT 28, czyli opodatkowanie przychodów, to przy obliczaniu podatku nie rozliczamy kosztów pozyskania przychodu. Podstawą ustalenia podatku jest w tym przypadku przychód, a nie dochód. Bardzo często wynagradza to niższa stopa podatku niż w przypadku podatku dochodowego obliczanego na druku PIT 36l lub PIT-36.

Rozliczając druk Pit 28 biznesmen "ryczałtowiec" winien dokładnie określić wysokość przychodów wedle pojedynczych stawek podatku zryczałtowanego. Przychody te nie są z reguły podstawą opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym. Podatnik ma możność uwzględnienia odliczeń od przychodu szeregu wydatków kwalifikujących do tych potrąceń.

Czy można skorzystać z preferencyjnych form opodatkowania?

Jeśli rozliczamy podatek na Pit 28 nie można rozliczyć podatku:

 • jako podatnik samotnie wychowujący dziecko
 • łącznie z współmałżonkiem

Ustępstwem jest uzyskiwanie zarobków z tytułu umowy podnajmu, dzierżawy, najmu, poddzierżawy lub pozostałych umów o porównywalnym charakterze, jeżeli umowy te nie są realizowane w ramach prowadzonej firmy. Rozliczenie takich dochodów nie odbiera możliwości wspólnego rozliczenia małżonków.

Jakie ulgi i odliczenia można uwzględnić w PIT-28?

Tworząc formularz Pit 28 mamy możliwość korzystania z szeregu zniżek skarbowych, niemniej powinno się pamiętać, że nie możemy odliczać od ryczałtu zniżki na dziecko. Możemy jednak odliczyć odliczenie prorodzinne od przychodu opodatkowanego na zasadach ogólnych (PIT-37 lub PIT-36).

Możemy w Pit 28 uwzględnić odliczenia fiskalne:

 • uiszczone wpłaty na ZUS (ubezpieczenie społeczne)
 • ulgę abolicyjną
 • przekazać 1 procent podatku na rzecz jednostki pożytku publicznego
 • pewne ulgi i odliczenia (szczegóły niżej)
 • opłacone do ZUS wpłaty na ubezpieczenie zdrowotne

Na zeznaniu PIT 28 nie da się potrącać ulgi prorodzinnej.

Do kiedy musimy złożyć PIT 28?

Bezwarunkowy czas posłania druku Pit 28 za 2023 rok do urzędu skarbowego przemija w piątek 31 stycznia 2024 roku. Ten sam dzień wyznacza również termin przelania na rachunek urzędu skarbowego ryczałtu za grudzień 2023 (dla podatników opłacających w 2023 roku ryczałt miesięcznie) albo za IV kwartał 2023 roku (dla płacących ryczałt kwartalnie).

Wysyłamy PIT-28 przez internet

Po zrealizowaniu wszystkich operacji w rezultacie jakich wyznaczony zostaje należny podatek i ewentualnym wskazaniu kwoty 1% podatku na wskazane konto organizacji pożytku publicznego przechodzimy do posyłania e deklaracji do Urzędu Skarbowego. Operacja ta przeprowadzamy tak:

 • w menu deklaracji Pit 28 wciśnij pozycję "e Deklaracje",
 • w oknie "Wysyłam deklaracje" wprowadź "Zarobek podatnika z deklaracji za 2013",
 • naciśnij "Wyślij" na spodzie okna.

Zwykle po kilku chwilach (nieraz dłużej) formularz trafia do urzędu podatkowego i pobrany zostaje zaświadczenie urzędowego zaświadczenia odbioru (UPO):

 • w pasku narzędzi druku PIT-28 naciśnij "Poświadczenie odbioru",
 • wydrukuj UPO,
 • zapisz formularz fiskalny.
pit 28 program

Słowa kluczowe

druk pit-28, pit 28 2024 rok, pit 28 za 2023 rok, pit 28 2024, formularz pit-28, deklaracja pit-28, pit 28 2023, pit 28 przez internet, program pit 28, pit-28